1. Astronotlara göre uzay, dağlanmış biftek, sıcak metal ve kaynak dumanları gibi kokuyor.

2. Dünyayı bir bilye büyüklüğüne gelecek kadar sıkıştırırsanız, kendi içine çökecek ve kara delik olacaktır.

3. Bir kara deliğin içinden dışarı bakacak olsanız, kendi kafanızın arkası dahil tüm evreni gökyüzünün ufak bir parçası gibi görürsünüz.

4. Mars’daki Olympus dağı Everest dağının 3 katı yüksekliğinde. O kadar uzun ki Mars atmosferinin dışına çıkıyor. Genişliği ise 550 km. O kadar geniş ki dağın en ucunda dursanız, tepesi görüş alanından çıkıyor.

5. Bu cümleyi okurken 25,000,000 hücreniz öldü, ama dert etmeyin çünkü aynı zamanda bugün 300 milyar yeni hücre ürettiniz.

6. Eğer yeterli ölçüde güçlü bir teleskobu ve yeterli büyüklükte bir aynayı 22 ışık yılı uzaklığa yerleştirmiş olsaydık, önümüzdeki sene Apollo’nun aya inişini eş zamanlı izliyor olurduk.

7. Televizyonunuzda bulunan statik elektriğin yüzde 1’i, 13.7 milyar yıl önce gerçekleşen büyük patlamadan kalan Kozmik Mikrodalga Arka Planı radyasyonundan kaynaklı.

8. Atomlardan oluştuğumuza göre, atom üzerine çalışan bilim adamları aslında kendi üzerlerinde çalışan bir atom grubu.

9. Dünyanın dönüş hızı her yüz yılda 17 mili saniye azalıyor, yani dinazorlar zamanında bir gün yaklaşık 22 saatti.

10. ” Kozmoz hep bizimle, biz de yıldız tozundan oluşuyoruz. Biz kozmozun kendini keşfetme yöntemiyiz.” Carl Sagan

11. Astronomlar 10,000 ışık yılı ötede 463 milyar kilometre genişliğinde bir alkol bulutu buldu. Bu bulut 200 trilyon çarpı trilyon litre biranın içerdiği alkolü içeriyor.

12. Hipopotam balinanın bilinen en yakın akrabası.

13. Andromeda çıplak gözle görülebilseydi, gece görünen aydan 6 kat daha büyük görünürdü.

14. İki dinozor türü olan Tyrannosaurus ile Stegosaurus’un yaşadıkları zaman arasındaki fark, Tyrannosaurus ile şimdiki zaman arasındaki farktan daha büyük.

15. Vücudmuzun kütlesinin yüzde 90’ı yıldız tozu, çünkü hidrojen ve helyum dışındaki bütün elementler yıldızlar tarafından üretiliyor.

16. Bütün internette bulunan ve hareket eden 540 milyar trilyon elektron, toplamda 50 gram yani bir tane çilek ağırlığında.

17. Güneş sistemi Milky Way etrafında dönüşünü 225 milyon yılda tamamlıyor. Dünya şimdiki konumunda en son bulunduğunda, dünyada dinozorlar yeni üremeye başlıyordu.

18. Akrepler UV ışığı altında mavi veya yeşil renkte parlarlar.

19. Astronomların tahminine göre, her gün 275 milyon yeni yıldız doğuyor.

20. Her bir gözünüz 130 milyon foto reseptör içeriyor. Her foto reseptörde 100 trilyon atom bulunuyor. Halbuki bu hücrelerin her biri milyarlarca yıl önce bir yıldızın çekirdeğinde oluştu ve şu an enerjiyi tanımlıyorlar.

21. Uyanıkken insan beyni küçük bir ampulü yakacak kadar elektrik üretir.

22. Bu 270 milyon önce yaşamış bir köpekbalığı türü olan Helicoprion. 7.5 metre uzunluğundaydı ve testere şeklinde dişleri vardı.

23. Donmuş duman olarak da bilinen Aerogel, dünyanın öz kütlesi en düşük maddesi. Elinizde tuttuğunuzda görmeniz ve hissetmeniz neredeyse imkansız. Fakat dürttüğünüzde strafor gibi olur. Kendi ağırlığının 4000 katını kaldırabilir ve iki kiloluk bir dinamitin patlamasına karşı koyabilir. Şu an bilinen en iyi yalıtım maddesidir.

24. Şu anda 4.5 milyar yıllık bir uzay gemisindeyiz. Bu kendini yönetebilen, organik, kompleks bir uzay gemisi. Geminizden milyon kat bir enerji kaynağı etrafında dönüyorsunuz. Bu kaynak gibi 200 milyar enerji kaynağı var. Geminizin içinde bulunduğu 40 tane daha grup var. Geminiz 150 milyon ışık yılı ötedeki kaynağın etrafında saniyede 467 metre hızla dönüyorsunuz. Büyük resimde baktığınızda hayat daha heyecanlı.

25. Bazı hayvanlar kışın donup baharda çözülebilir ve tamamen sağlıklı olabilir.

26. Samanyolu galaksisinde şu an 400 milyar yıldız ve 50 milyar gezegen var. Bunlardan yüzde 1’i bile Goldilocks bölgesindeyse, şu an içinde yaşam olan 500 milyon gezegen var.

27. Şu an kanımızda bulunan demir, trilyonlarca kilometre ötede milyarlarca yıl önce oluştu.

28. Bağırsağınızın 1 santimetrelik bölümünde yaşayan bakteri sayısı, şu ana kadar yaşamış bütün insanların sayısından daha fazla

29. 33 ışık yılı uzakta yüzeyi tamamen yanan buzla kaplı bir gezegen var.

30. Mavi balinanın dili, yetişkin bir Afrika filinin büyüklüğü ve ağırlığı kadar.

31. 2011’de Japonya’da gerçekleşen deprem, gün uzunluğunun 1.8 mikro saniye kısalmasına sebep oldu.

32. ” İnsanlığın acizliğini dünyanın bu resminden daha iyi açıklayan bir şey olamaz.” Carl Sagan

 

 

UZAY VE DÜNYAMIZ HAKKINDAKİ GERÇEKLER

Yazı dolaşımı