İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden 4 öğrencinin görme engelliler için geliştirdiği bileklik, dokunmatik ekranı bulunan bilgisayarlara yüklenen braille alfabesi aracılığıyla yayılan titreşimleri kişinin hissetmesini, böylece yazıları daha kolay okuması ve renkleri algılamasını sağlıyor.

  • Braille alfabesi: Körler alfabesi olarak da adlandırılan bu alfabe, 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir yöntem. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşuyor ve her iki kolonda üçer nokta bulunuyor. Noktalardan her biri 64 farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde diziliyor.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden öğrencilerin hazırladığı proje, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) Türk Hava Yollarının (THY) ana sponsorluğunda Merinos Parkı’nda gerçekleştirdiği “THY 5. Bursa Bilim Şenliği” kapsamında “Genç Mucitler” kategorisinde finale kaldı.

Görme engellilere özel
Internet Haber Merkezi / AA

Görme engellilere özel “bilekten okuma cihazı”

İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden 4 öğrenci görme engelliler için bileklik geliştirdi.

Elektronik bileklik, engelli bireylerin titreşimler sayesinde yazıları hissedip okumasını kolaylaştırıyor. Cihaz, kişinin renkleri de aynı sistemle algılayabilmesine yardımcı oluyor.

Görme engelli bireylerin hayatı kolaylaşacak

Öğrencilerden Ahmet Said Göksu, projede kendisi dahil 4 kişilik ekibin görev aldığını ve projeyi görme engelli bireylerin daha rahat ve kolay hayat sürebilmesi amacıyla hazırladıklarını ifade etti:

  • “Geliştirdiğimiz sistemde, önce okuma yapacak kişi bilekliği eline geçiriyor. Görme engelli birey, ekrandaki herhangi bir yazıya dokunduğu zaman bu bileklikte braille alfabesini temsil eden 6 noktadaki motorlar çalışmaya başlıyor. Kişinin elini dokunduğu yazının braille alfabesindeki hali, titreşimli olarak kişinin bileğinde hissediliyor. Böylece herhangi bir kabartmaya gerek kalmadan elektronik ortamda yazıyı elini sürterek okumuş oluyor. Eğitimin yüzde 80’i görmeyle yapıldığından, görme engelli bireylerin daha iyi bir eğitim almasını istediğimiz için böyle bir proje hazırladık.”

Bilekliğin prototipi 30 liraya mal edildi. Seri üretime geçmeyi hedefleyen gençler, böylece maliyetin azalacağına inanıyor.

KAYNAK:yenişafak

GÖRME ENGELLİLER İÇİN MÜTHİŞ İCAT

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın